--> Marebelis Klinik Estetik Cerrahi & Medikal Estetik 0212 232 02 12
article image

Bölgesel incelme, medikal estetiğin oldukça rağbet gören bir alt dalı olmakla birlikte, pek çok kişi için çeşitli soru işaretlerini de beraber getiriyor. Bu durumun temel sebebi olarak, uygulanan teknolojilerin bilimsel temelinin ve cihazların çalışma mantığının yeterince iyi bilinmemesi ve gerçekçi olmayan beklentilere neden olan gayrı ciddi içerik ve haberler gösterilebilir.

Bölgesel İncelme Nedir?

Bölgesel incelme, vücudumuzun belli bölgelerinde yerleşmiş olan yağ depolarının, özel hedefleme ve yöntemlerle azaltılmasına verilen genel isimdir. Bu şekilde istenen bölgedeki çalışmayla, birkaç bedene kadar incelme söz konusu olabilmektedir.Bölgesel incelme için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemleri temel olarak ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Ameliyatsız Bölgesel İncelme Nasıl Mümkün Olur?

Bilindiği üzere, Liposuction yöntemi vücudun belli bölgelerindeki yağı cerrahi müdahaleyle çıkarma esasına dayanır. Bu uygulama kişinin hastane koşullarında, cerrahi girişimle bölgesel yağlarını fiziksel olarak ortadan kaldırır. Ne var ki, pek çok kişi böyle bir ameliyatı göze almak istememektedir. Küçük de olsa her ameliyatta söz konusu olan riskler, yaraların iyileşmesi ve iz kalıp kalmayacağı endişesi gibi faktörler ameliyatla bölgesel incelme yaptırmaktan sizi de uzak tutuyor olabilir.

Bu durumda en iyi seçenek ameliyatsız bölgesel incelme olarak karşımıza çıkar. Bıçak altına yatmaya gerek kalmadan, bölgesel yağların ortadan kaldırılması için en sağlıklı ve son teknolojiyi kullanan yöntem ise Soğuk Lipolizdir.

Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz temel olarak, vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağ hücrelerinin bu işlem için tasarlanmış özel cihazlarla, cilt üstünden ve hiçbir ağrıya neden olmadan kontrollü olarak soğutulması anlamına gelir. Yağ hücreleri belli bir derecenin altındaki ısılarda “apoptozis” yani planlı hücre ölümü sürecine girer. Bu süreçte yağ hücreleri fonksiyonlarını kaybeder ve vücudun doğal enflamatuvar sistemi tarafından metabolize edilerek vücuttan atılır. Bu uygulama için MareBelis’te FDA onaylı CoolShape360 cihazları kullanılmaktadır.

Soğuk Lipolizin Etkisi Kalıcı Mı?

CoolShaping360 ile yapılan tek seanslık soğuk lipoliz uygulamasıyla, yağ hücreleri apoptozis sürecine girdiği için, hedeflenen bölgedeki yağ oranı 20-40% arasında azalır. Doğrudan yağ hücrelerinin sayısını azalttığı için, etkisi kalıcıdır. Sonuçlar 3. haftadan itibaren belirgin olarak görülür ve toplamda 4 aylık süre boyunca yağ oranının azalması devam eder.
Tüm medikal estetik uygulamalarda olduğu gibi, soğuk lipolizden sonra da düzenli beslenmeye ve egzersiz yapmaya özen gösterilmesi ve yaşam şeklinin sağlıklı tercihlerle sürdürülmesi istenen sonuçların kalıcı ve memnun edici düzeyde olması açısından önemlidir.

Soğuk Lipolizle Bölgesel İncelme Yaptırırsam Canım Yanar Mı?

Kesinlikle hayır. 45-60 dakika süren uygulama esnasında hiçbir acı/ağrı hissetmeyeceğiniz gibi, kitabınızı okuyabilir hatta kısa bir şekerleme bile yapabilirsiniz. Onaylı bir cihaz ve uzman bir estetiysen tarafından uygulanması halinde, soğuk lipoliz son derece güvenli ve ağrısız bir yöntemdir.

CoolShape Hangi Bölgelere ve Kimlere Uygulanabilir?

CoolShape ile yapılan soğuk lipolizin geniş bir uygulama alanı vardır. Uygun başlıklar sayesinde; Göbek, bel, alt-üst karın, sutyen alt bandı, bacak, basen, kollar ve diz içine uygulama yapılabilmektedir. Yaş ve cinsiyet sınırlaması olmaksızın, özel bir sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilir. 18 yaş altındaki gençlerde ve hamilelerde ise hekim onayı ve tavsiyesi gerekmektedir.

Bu yazıda yer alan içerikler genel bilgilendirme amaçlıdır. Hekim görüşü/tavsiyesi olarak değerlendirilemez. Sağlığınız için, her zaman hekiminize danışınız.