--> Marebelis Klinik Estetik Cerrahi & Medikal Estetik 0212 232 02 12
article image

Baharın gelişiyle birlikte havalar açıp güneş yüzünü göstermeye başladığında, doğa da canlanmaya başlar. Bu değişim ruhen ve bedenen bizlere de yansır. Ne var ki bu pozitif değişim kimi zaman bizleri “bahar yorgunluğuyla” karşı karşıya bırakabiliyor. Bahar aylarında doğada meydana gelen değişimler gibi insan metabolizmasında da çeşitli değişimler gerçekleşir. Bu değişimleri çoğu zaman fark etmeyiz bile. Ancak pek çok değişkene bağlı olarak, “bahar yorgunluğu” olarak bilinen ve sanıldığından daha önemli bir sağlık sorununa dönüşebilen sendromu yaşayanların sayısı da hiç az değil. Bahar yorgunluğu dikkatli takip edilmez ve önlem alınmazsa, kolayca “kronik yorgunluk” haline geçerek bir hastalık boyutuna ulaşabilir.

Bahar Yorgunluğunun Nedenleri

Bahar yorgunluğunun, etkileri kişiden kişiye değişebilen çeşitli nedenleri vardır. Bahar aylarıyla birlikte havadaki elektrik yükü artar ve negatif yüklü iyonların da buna bağlı olarak artmasıyla yorgunluk, halsizlik ve stres ortaya çıkabilir. Büyük şehirlerde bu tür durumlara daha sık rastlanır. Büyük binalar, yoğun araç trafiği gibi etkenler negatif iyonları arttırır. Gerek zamansızlık gerekse uygun alanların olmayışı nedeniyle, açık hava etkinliklerinin ve egzersizin yetersizliği de vücudun ihtiyacı olduğu kadar güneşe ve oksijene erişimini engeller.

Bahar Yorgunluğunun Belirtileri

Bahar yorgunluğunun şiddeti ve belirtileri kişilerin yaş, fiziksel kondisyon, metabolizma özellikleri gibi unsurlara göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak belirtileri şöyle sıralayabiliriz:
Yeterince uyumanıza rağmen sabahları yorgun uyanmak
Gün içinde uykulu/bitkin hissetmek
Gözlerinizin önünde uçuşan lekeler
Geçmeyen baş ağrısı, başınızda ağırlık hissi

Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapmalı?

Aşağıdaki öneriler bahar yorgunluğunun olumsuz etkilerini çoğu zaman azaltır ya da ortadan kaldırır. Bunlara rağmen durumunuzda bir düzelme olmaması halinde, mutlaka bir hekime görünmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca, sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da kendinize dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Haftasonu tatili, sevdiğiniz dostlarla bir araya gelmek gibi basit ama etkili yöntemlerle ruh halinizi yükseltmeyi ihmal etmeyin.
- Sabah saatlerinde, kahvaltı öncesi açık havada yapacağınız 10-15 dakikalık yürüyüş veya evde bile olsa, iyi havalandırılan bir odada yapacağınız yorucu olmayan egzersizler.
- Beslenme şeklimiz bahar yorgunluğuna karşı önemli bir destek sağlar. Mevsim sebze ve meyvelerine diyetinizde daha çok yer vermeniz önemlidir. Taze ve zamanında yetişmiş sebze-meyveler enerjinizi yükseltecektir.
- Bahar aylarıyla birlikte başta B, C vitaminleri ve potasyum gereksinimi artar. Bu vitamin ve mineraller yönünden zengin yiyecekleri özellikle daha çok tüketmeyi ihmal etmeyin.
- Bolca su tüketmenin genel sağlığımız için faydası bilinen bir gerçek. 2,5-3 lt. su tüketimine dikkat etmek bahar yorgunluğunu atlatmak için önemlidir.
Kaliteli uyku tek başına büyük etkiye sahiptir. İyi havalandırılmış, karanlık ve ısısı uygun bir ortamda, 7 saatlik bir uyku adeta bir ilaç gibi sizi iyileştirebilir.
- Alkol ve sigara kullanımı, yol açtığı pek çok sağlık sorununa ek olarak, genel direncinizi düşürerek sizi bahar yorgunluğa karşı savunmasız bırakır.