--> Marebelis Klinik Estetik Cerrahi & Medikal Estetik 0212 232 02 12
article image

Parlak bir cilt, güzelliğin başta gelen şartlarından biri. Sağlıklı ve bakımlı bir cilt, yüzünüzdeki ışıltıyı arttıracak ve ayna karşısında kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ne var ki pek çok kişi cildinden memnun değildir. Genetik unsurlar, çevresel faktörler, günlük hayatın zorlukları derken cilt bakımına çoğu zaman yeterli vakit bulamayız veya yaptığımız işlemlerden istediğimiz sonucu alamayız.

Bunlar size de tanıdık geliyorsa, aşağıdaki 10 öneri cilt bakımında size büyük kolaylık ve yüz güldürücü sonuçlar sağlayacak.

Cildimiz Yediklerinizden Etkilenir

Cildimize dıştan yaptığımız bakım kadar, içten de desteklemeliyiz. Cildimiz genel diyetimizden etkilenir. Bu açıdan sağlıklı beslenme, sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazdır. Yiyecekler içinde özel olarak cildimizi koruyanlar da vardır. Badem, ceviz ve fındık sahip oldukları yüksek selenyum oranıyla cildin esnekliğini arttırır, Omega-3 yağ asitleriyle cildin onarımına destek olur. Bu yiyecekleri kontrollü miktarda tükettiğinizde, cildinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Benzer olarak, karpuz ve domates gibi likopen zengini gıdalar cildinizi güneşin zararlı etkileri dahil pek çok olumsuz faktöre karşı korur. Yağlı yiyeceklerin ve süt ürünlerinin ise ciltte akne oluşumunu arttırdığını unutmayın.

Cilt Bakım Ürünlerini Doğru Sırayla Kullanın

Her kadın mutlaka birkaç cilt bakım ürününü birlikte kullanır. Bu ürünleri doğru sıralamayla uygulamak, ürünlerin içeriği kadar önemli olabilir. Prensip olarak, daha ince ve su bazlı olan ürünleri ilk olarak uygulamalı, daha yoğun (kremsi) olanları ardından sürmelisiniz.

Uykunuzu Almaya Dikkat Edin

“Güzellik Uykusu” sözü boşuna edilmiş değil. Uykumuzu alamadığımızda kan dolaşımımız yavaşlar ve yüzümüz soluklaşır. Buna ek olarak, cildin kendini yenilemesi ve onarması en yoğun olarak uyku sırasında gerçekleşir. Her gece düzenli olarak en az 7 saat uyursanız, cildinizde gözle görülür farklar oluşacaktır.

Makyajınızı Temizlemeden Asla

Kimi zaman üşengeçlikten kimi zaman yorgunluktan, herkes ara sıra makyajını temizlemeden yatar. Oysa yüzünüzde makyajla uyumak, cildinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biridir. Makyaj malzemeleri sadece gözenekleri tıkamakla kalmaz, aynı zamanda aşırı kuruluk ve hatta ciltte kepeklenme ve döküntüye yol açabilir. Aynı şeylerin göz makyajı için de geçerli olduğunu unutmayın.

Telefonunuza Dikkat Edin

Cilt bakımıyla telefonun ne ilgisi mi var? Belki bilmiyorsunuz ama cep telefonlarımızda, bir AVM tuvaletinde rastlanandan daha çok mikrop olabiliyor. Günde onlarca farklı yere koyduğumuz ve belki yüzlerce kez dokunduğumuz ve yüzümüze değen telefonlarımızı sık sık temizlemek bu açıdan büyük öneme sahip. Telefonunuzun hijyenik olduğundan emin olmak için, günde 1-2 defa anti-bakteriyel mendille silmeniz yeterli olacaktır.

Fazladan Bir Bardak Su Cildinize Hayat Verir

Su sadece cilde ihtiyacı olan nemi sağlamaz, aynı zamanda iltihaplara ve lekelere neden olan toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Cilt hücrelerine daha çok oksijen taşınmasına destek olarak yaşlanma etkilerini azaltır. Ayrıca, ciltte doğal olarak bulunan hiyalüronik asit suyu tutarak, daha gergin ve sıkı bir görünüm sağlayarak kırışıkların görünürlüğünü azaltmış olur. Her gün cildiniz için fazladan (günde en az 8 bardak su içmeniz gerekir) bir bardak su içmek hiç de zor olmasa gerek.
Cilt Bakımı ve Cilt Yenilemede Son Teknolojiden Faydalanın Tüm bu önerileri yerine getirirken, cildinizin ihtiyacı olan ekstra bakımı ve yenilenmeyi son teknoloji cihazlarla sağlamak için, Hydrafacial ve Enerjet uygulamalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.