--> Marebelis Klinik Estetik Cerrahi & Medikal Estetik 0212 232 02 12
article image

Yeterince uyumamak, özellikle de süreklilik gösterirse, genel sağlığımız üstünde pek çok olumsuz etki yaptığı gibi, cilt sağlığı için de istenmeyen sonuçlar doğurur. Parlak bir cilt için uykunun önemi büyüktür. Uykumuzu alamadığımızda, stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesi yükselir ve yüksek kortizol da enflamasyona neden olarak cildimizdeki akne, sivilce sayısını arttırır. Bu durum hem ciltte kaşınma ve yıpranmaya, hem de cildi incelten çeşitli ilaçların kullanımına neden olur. Bunun dışında, uykuyla cilt sağlığı arasında başka etkiler de vardır.

Yetersiz Uykunun Neden Olduğu Cilt Sorunları

• Yetersiz uyku nedeniyle ortaya çıkan enflamasyon (yangi ve iltihaplanma) cilde parlak ve canlı görünümünü veren kolajen ve hyaluronik asit moleküllerinin yıkımına neden olur.
• Yetersiz uyku, bağışıklık sisteminin de baş düşmanlarından biridir. Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi, genel sağlık sorunları ve kolay hastalanmaya neden olduğu gibi; egzama ve sedef hastalığı gibi ciddi cilt hastalıklarına da davetiye çıkarır.
• Yetersiz uykunun cilt üstündeki bir diğer olumsuz etkisi, uyku sırasında salgılanan büyüme hormanlarını azaltmasıdır. Büyüme hormanları olması gerekenden daha az salgılandığında, cildin onarılma ve yenilenme süreci sekteye uğrar.
• Yetersiz uyku kilo yönetiminde de önemli bir sorundur. Yeterince uyuyamayan kişilerin, daha çok acıktığı ve özellikle karbonhidrat ağırlıklı atıştırma eğiliminde oldukları bilinmektedir. Yağlanma ve sürekli kilo alıp verme gibi durumlar ise cildimizin kalitesini etkiler.
• Uyku sırasında, vücudumuzdaki su dengesi de ayarlanır. Cilt nemlilik seviyesini dengelerken, toksinler de fazla suyla atılmak üzere bir sürece girer. Bu işlem yeterince uyumadığımızda yavaşlar ya da yetersiz kalır. Bu durum ise, özellikle göz altı torbaları ve morluklar olarak ortaya çıkar. İnce çizgiler ve kırışıklıklar da daha belirgin hale gelir.

  • Cilt Sağlığunuz için bu önerilerin dışında gibi uygulamalarımızdan yararlanın.