--> Marebelis Klinik Estetik Cerrahi & Medikal Estetik 0212 232 02 12
article image

Birçoğumuz düzenli olarak spor yapmak istesek de, çeşitli nedenlerden bu isteğimizi hayata geçirmekte zorlanıyoruz. Bazıları için spor salonu sıkıcı hatta korkutucu olabilirken, bazıları da hangi sporu yapması gerektiğine, nereden başlayacağına bir türlü karar veremiyor. Aşağıda değindiğimiz sporlar, hem kendi şartlarınıza göre antrenman düzeni oluşturmaya izin verdiğinden hem de neredeyse hiçbir özel malzeme ya da spor geçmişine gerek duyulmadığından, düzenli spor yapmaya başlamak için ideal seçenekler olabilir.

Yüzme

Yüzme tüm egzersizler arasında birinci sırayı almayı kesinlikle hak ediyor. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde vücudunuza, özellikle eklemlere, neredeyse hiç baskı yapmaksızın pek çok kas grubunu çalıştırdığı gibi, zihinsel olarak da pozitif bir duruma geçmenizi sağlıyor. Fiziksel durumunuza ve yaşınıza göre temponuzu istediğiniz gibi ayarlayıp, doğru sürelerle yüzdüğünüzde ciddi miktarda kalori yakarak kilo kontrolünü de sağlamış olursunuz.

Yürüme

Herkesin her yerde ve her an kolaylıkla yapabileceği bir egzersiz olan yürüme, bu kolaylıktan beklenmeyecek ölçüde büyük faydalar sağlıyor. Tansiyon ve kolesterolün düzenlenmesi, kemiklerin güçlenmesi, kalp ve şeker hastalığından koruması bunlardan en önemlileri Sadece bir çift yürüyüş ayakkabısıyla tüm bunlara ulaşmak bir tür mucize sayılır. Açık havada zaman geçirmenin getireceği psikolojik rahatlama da cabası.

Güç Egzersizleri

Ağırlık kaldırma dendiğinde aklınıza hemen koca halterler ve şişmiş kaslar geliyorsa, konuyu bir kez daha düşünmenizi öneriyoruz. Zira güç egzersizi, sadece kas hacmini arttırmak için yapılmaz. Çok küçük ağırlıklarla (1-5 kg) kaslarınızı şişirmeden, ama direncini arttırarak pek çok fayda sağlayabilirsiniz. Üstelik bunun için içi su dolu şişeler bile yeterli olacaktır. Unutmayın ki, kas hücreleri yağ hücrelerine göre kat be kat fazla enerji tüketir. Aynı vücut ağırlığına sahip iki insandan, kas kütlesi diğerine göre 10% daha fazla olan, aynı miktarda yemek yediklerinde hiçbir özel aktivite yapılmasa bile daha çok enerji tüketir ve kilo alması zorlaşır.

Tai Chi

Kökeni Çin’in savaş sanatlarına dayanan bu spor, hem vücut hem de ruh sağlığı için büyük katkılar sağlayabilir. “Hareketli Meditasyon” olarak da adlandırılan bu spor her yaşta yapılabilir. Bir uzman eşliğinde, vücudumuzun normalde pek çalışmayan ve sağlıksız duruş pozisyonları nedeniyle deforme olmuş bölgelerini farklı hareketlerle güçlendirmek söz konusudur. Nefes kontrolü, denge, esneklik gibi özellikle belli yaşın üstündekiler için çok önemli kazanımları vardır.

Esneme Egzersizleri

Evinizde, bahçede ya da parkta yapabileceğiniz onlarca hareketken oluşan bu egzersizler, etkisi gözle görünür olmasa da hayat boyu bize yardımcı olacak sonuçlar doğurur. Kaslarımızın ve eklemlerimizin yeterince esnek olması, kan dolaşımının sürekliliği gibi faydalar bizi pek çok sakatlanmadan ve uzun vadede yaşlanmanın etkilerinden koruyacaktır. Hangi hareketleri yapmanız gerektiğini öğrenmek için, yaşınızı, kilonuzu ve fiziki durumunuzu dikkate alarak size öneride bulunacak bir fizik tedavi uzmanına ya da profesyonel bir antrenöre danışabilirsiniz.

*Eğer kilo verme ya da kilo kontrolü için spora ek olarak desteğe ihtiyacınız varsa, Fit & Shine programımız hakkında bilgi için lütfen bize ulaşın.

  • Yazı için