--> Marebelis Klinik Estetik Cerrahi & Medikal Estetik 0212 232 02 12
article image

Sağlıklı bir cilt, doğru beslenme, iyi bir yaşam tarzı, cildin temizliği ve doğru ürün seçimlerimizin kombinasyonudur. Doğru beslenme planı; protein, vitamin ve mineraller, antioksidanlar gibi bileşenleri bize sağlar. Şimdilerde isimlerini daha çok duyduğumuz kolajen, glutatyon,alfa lipoik asit gibi antioksidanları, C ve A vitamini, çinko gibi vitamin ve mineralleri, Omega 3, Omega 9 gibi iyi yağları beslenmemize özen göstererek doğal olarak alabiliriz. Diyetisyenimiz Beste Alimert’in, cilt sağlığına yönelik beslenme önerileri bu konuda yol gösterici olabilir.

Sıkı Bir Cilt İçin Kolajenin Önemi

Sıkı bir cilt için önerilerde ilk sırada kolajen var. Kolajen ölü cilt hücrelerini yeniler, cildimize güç ve esneklik kazandırır. Vücudumuz kendi kolajenini üretir ancak yaşlandıkça kolajen miktarı azalır ve kırışıklıklara, sarkmalara neden olan budur. Sağlıksız beslenme, aşırı şeker ve alkol, güneşe maruziyetin artması ve sigara içmek gibi faktörler de kolajen üretimini azaltır.
Kolajeni özellikle hayvansal gıdalardan sağlayabiliriz. Aynı zamanda vücutta kolajen üretimini arttırmada etkili olan antioksidanları, vitamin ve mineralleri de yeterli miktarda almak sağlıklı bir cildin anahtarı olacaktır.

Silikayı İhmal Etmeyin

Silikayı duydunuz mu? Silika vücudumuzun bağ dokularını güçlendirmek için önemli bir mineraldir. Bunlar arasında kaslar, tendonlar, saçlar, bağlar, bulunur; bu da sağlıklı bir cilt için çok önemlidir.
Silika eksikliği varsa, vücudumuz yaraları iyileştirmek için mücadele edecek ve cilt daha yumuşak ve esnek olacaktır. Dolayısıyla bol miktarda silika içeren bir diyet, cildimizde yaşlanma belirtilerini durdurmak için gerçekten etkili olabilir. Silika kaynakları arasında pırasa, çilek, mango, kereviz, kuşkonmaz, salatalık ve yeşil fasulye bulunur.

Lekesiz Bir Cildin Anahtarı Antioksidanlar

Lekesiz bir cilt için, diyetisyenimiz Beste Alimert antioksidanların önemini de vurguluyor. Antioksidanlar cilt hasarına neden olan serbest radikallerle savaşta, kolajen üretiminde ve böylelikle cildin yenilenmesinde çok etkilidir.
Son zamanlarda ismini daha çok duyulmaya başlayan glutatyon çok güçlü bir antioksidandır ve en çok roka, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, karalâhana, turp, şalgamda bulunur. E vitamini, A vitamini antioksidan özellikte olan vitaminlerdir. Domates başta olmak üzere kırmızı meyve ve sebzelerde bulunan likopen güneşin zararlı etkilerinden cildi koruyan antioksidandır.

Lekesiz bir cilt için vitaminlerin de önemi büyük. C vitamini, özellikle E vitamini açısından zengin gıdalarla birlikte alındığında, cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korur. C vitamini tüm yeşil sebzelerde, turunçgillerde, kırmızı ve yeşilbiberde bol miktarda bulunur. Ayçekirdeği badem gibi kuruyemişler, aspir yağı, ıspanak, kuru erik, avokado ise iyi E vitamini kaynaklarıdır.

Cilt Sorunlarına Karşı Çinko

Çinko cilt sorunlarını çözmede tam anlamıyla bir süper star mineraldir. Çinko cildimizdeki yağ üretimini ve akne üretmekten sorumlu bazı hormonları kontrol eder. Aynı zamanda lekelere ve enfeksiyonlara neden olabilecek bakterilerle savaşmaya yardımcı olan bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için de gereklidir. Çinkodan zengin kaynaklar kabak çekirdeği, zencefil, ceviz, fındık ve yulaftır.

Cildiniz İyi Yağlarla Işıldar

Diyetisyenimiz Beste Alimert’in bir diğer önerisi ise iyi yağlarla ilgili. Esansiyel yağlar cilt için doğal "nemlendiriciler"dir. Doğru yağlar tam anlamıyla cildimizi içten dışa doğru nemlendirir. Cilt sağlığında esansiyel yağ asitlerinin başlıca rolü cildin esnekliğini korumak, iyi nemlendirmek ve cildin onarımına yardımcı olmaktır. Omega 3 iltihaplanmayı görsel olarak azaltmaya ve cildin nem seviyesini iyileştirmeye yardımcı olur. Omega 3 için en iyi kaynak balık yağıdır. Bunun yanında keten tohumu, ceviz, avokado da iyi kaynaklardır. Zeytinyağını ana kaynağı olarak bildiğimiz Omega 9 için diğer zengin kaynaklar ise fındık ve avokadodur.

  • Cilt Sağlığunuz için bu önerilerin dışında gibi uygulamalarımızdan yararlanın.